Szövegdoboz:  VBA program Sub …. End Sub, Deklaráció - (Dim x as Integer)
Szövegdoboz:

VBA programozás, Modul-lapra - Subrutin irást jelent

Szövegdoboz: A VBA programozás, VBAProject()-t hoz létre, melyben  dokumentálva van, valamennyi előforduló objektum.
Microsoft Excel Objects
Forms
Modules

E Számítástechnika BSc –ben, a Modul lapokra irt Subrutinok írását tanuljuk meg.
Sub tanulo ()
	’Ide kell írni a „Forrás szinttű” kódszöveget
End Sub

Az  Eljárások szerkezete: a Sub kulcsszó után a Subrutin-név, majd utána üres, vagy a formális paramétereket tartalmazó zárójelpár - (), van.

· a Subrutin név az angol ABC betűiből és a 0, 1,…, 9 számkarakterekből állhat - írásjelekből csak az aláhúzás „_” szerepelhet. Célszerű valamilyen „beszédes” - a végzendő feladatra utaló név alkalmazása, mivel a Project-ben több Subrutin  is lehet.

· A Subrutinok összekapcsolásakor szükséges Paraméter - Érték átadások feladat csak a félév második felében kerülnek a Gyakorlati feladatok sorába, ezért most csak az üres zárójelet - () kell kiírni a subrutin név után.

… egy  Modul-lapra - több Subrutin írása lehetséges

a Subrutin írását a Váltózók deklarálásával kell kezdeni!

A működő programok tevékenységeinek tárgyai mindig valamilyen objektumok. Ezek az objektumok lehetnek elemiek, mint a gép memóriájának egy bitje, vagy bájtja (byte), de lehetnek ezekből felépített, valamilyen célra (számok, - szövegek, - komplex adatok, - stb.) reprezentálására szolgáló azonosítók, - struktúrák.

 

Az Azonosítók a programok legegyszerűbb objektumai, csak meghatározott típusú adat (szám, - szöveg, - stb.) tárolására képesek, ezek a Változók és Konstansok.

 

A Változók használata a deklarációs utasítással kezdődik, (változónév és adattípus megadása), majd a program futása során az ebben tárolt adat értéke változhat.

Dim <valtozó_nev> as <adat_típus>

A program strukturálásának alapvető célja, hogy a program fizikailag és / vagy logikailag szétbontható legyen apróbb, jól áttekinthető szegmensekre. A fizikai szétbontás komplett eljárás-könyvtárként való kezelés lehetőségét adja. A logikai szétbontás elsősorban a jobb olvashatóságot és tesztelhetőséget segíti.

A VBA kétféle program strukturálást ismer:  Eljárásokat és Függvényeket.

Mindkettő képes a hívás helyén számára megadott információkat átvenni, azokon módosításokat is végezni.

· Eljárások ( Szubrutinok): olyan önálló programok, melyek hívásuk céljából saját azonosító nevekkel rendelkeznek, és az információ csere céljából kapcsolódási felülettel rendelkeznek.

· Függvények: az Eljárásokhoz képest azzal a többlettel rendelkeznek, hogy nevük értéket kap, ezzel is képesek az általuk előállított információkat a hívás helyére visszaadni.    ( Függvényekkel a tárgy második felében foglalkozunk majd!)

KÖTELEZŐ  programírási szabályok a Számítástechnika BSc–ben,

természetesen nem Tabúk, mert alkalmazási lehetőségek szabályai mentén eltérő írásmódok - „Iskolák” is léteznek, de ezeket a kedves Hallgatók a Számítástechnika MSc-ben legyenek kedvesek bemutatni.

Deklaráció:

           Dim kulcsszó után a Változó-név, majd as <adat_típus>.

· a Változó névmely az angol ABC betűiből, és a 0, 1,…, 9 számkarakterekből állhat - írásjelekből csak az aláhúzás „_” szerepelhet.  Célszerű valamilyen „beszédes” - a végzendő feladatra utaló név alkalmazása,

A programírás alábbi „Alaki követelményei” a kezdő programozók számára azért kötelező, hogy:

 

· megismerhesse és begyakorolhassa ennek a magas szintű szövegszerkesztő használatát, mellyel  a program „forrásnyelvű” programját írja.

· Segítse az Oktató ellenőrző munkáját, az egyöntetű külalakból adódó „gyors áttekinthetőségét.”

· A félév folyamán kísérleti jelleggel próbák lesznek a Moodle, web alapú oktató és vizsgáztató program bevezetésére.

· E programban a feltett kérdésekre adott hallgatói válasznak „szabatosnak - egyöntetűnek kell lenni”, a „szabadon választott” válasz  értékelése 0. 

 

A forrásprogram írásának a jobb oldalon látható szerkezetűnek kell lenni.

 

Jellemzője az átláthatóság, funkcionálisan azonos parancsok elkülönülése,  „jobbra tartó írásmód”, amihez az üres sorok beszúrása és Tabulátor „erőteljes” használata ad lehetőséget.

 

· Sub   End Sub oszlopába semmit nem szabad írni.

· Minden parancsot külön sorba kell írni (még a Dim-t is)