Szövegdoboz:  VBA programozás kezdete
Szövegdoboz:

Office gomb után az  Excel beállításait kell választani, - Adatvédelmi Központ menüt választani, majd ott az ellipszisben levő Adatvédelmi központ beállításai gombot kell megnyomni. A megjelenő lapon a bekarikázott választó gombot kell bejelölni, majd  az OK gombbal érvényesíteni kell a beállításunkat.

Az „Első”  programozási munka kezdete előtt, az Excelt fel kell készíteni a programozásra, ugyanis „Alapból” ez a  lehetőség le van bénítva. Ha egy Excel munkalapon, Program - „Makro” megjelenése két féle képen történhet. Ha „kéretlenül” jelenik meg, akkor az „Vírus”, ha mi tesszük hozzá, akkor az „VBA makro”. Vírus elleni védekezés miatt, az Excel  Adatvédelmi Központja minden fájl megnyitásakor figyeli a „program többletet”, s azt , - Alap beállításban - Vírusnak minősíti és letiltja annak futathatóságát.

A véletlen programozás érdekében a Fejlesztőeszközök menüfül is el van tűntetve, ezért ezeket „szándékosan” be kell állítani.

Office gomb után az  Excel beállításait kell választani, - Népszerű elemek menüsort kell választani, majd a  Fejlesztőeszközök jelölőnégyzetet kell beklikkelni, majd  az OK gombbal érvényesíteni kell a beállításunkat.

 

Az Excel menüsor jobboldalán megjelent a Fejlesztőeszközök menüfül, rákattintva a programozás Gyorselérésű  ikonjai jelennek meg.

A programozás elkezdéséhez ezt a kétablakos Windows képet kell beállítani. A kb. fél ablakra kicsinyített Excel ablak mellé a VB szerkesztőablakot kell nyitni, a - Visual Basic ikonra klikkeléssel.          

Ezt a VB ablakot kell bekicsinyíteni a jobb ablak félbe.

A VB ablakban megjelenő Project és Properties ablakot be kell zárni, mert a kezdő programozáshoz nem szükséges.

EXCEL szükséges beállításai, a Visual Basic programozáshoz

KÖTELEZŐ  Alaki szabályok a Számítástechnika BSc–ben.

1., Számtechnika BSc tárgyban az oktatás, ebben a kétablakos formában történik!

A jobboldali Modul lapon irt program futtatás eredménye, a baloldali Excel Munkalapon jeleníthető meg.

Azért, hogy a programfejlesztő felhasználónak csak magára a megoldandó problémára kelljen koncentrálni, a programgyártó cégek egyre több szolgáltatást nyújtó integrált fejlesztőrendszert biztosítanak.

 

A régen sokak által lenézett, de végtelen egyszerűsége miatt a TV_komputerek révén elterjedt és megkedvelt BASIC programnyelv, a Microsoft tudatos stratégiája eredményeként - megtartva elődjének egyszerűségét és áttekinthetőségét - professzionális feladatok megoldására képes fejlesztőrendszerré vált. Készítői, egy sallangmentes programozást lehetővé tevő fejlesztői környezetet alkottak,  igaz azon az áron,  hogy vele készített programok lassabban működnek. Ennek az az oka, hogy a VB fordítója „nem nativ” (a gép által közvetlenül végrehajtható) utasításokká kódolta a forrásnyelvű szöveget, hanem egy közbenső nyelvre (p-kódra). A program végrehajtásakor a VB futtató magja e p-nyelvű programot interpretálja.

 

 

A program tesztelése annak ellenőrzésére szolgál, hogy a program a tervezettnek megfelelően működik-e?

 

A tesztelés egy többszintű, - többfeladatú tevékenység, melyet ráadásul a programírás különböző fázisaiban kell végezni. A teszteléshez szorosan kapcsolódó tevékenység a feltárt hibás működések okainak a felderítése is. A VBA fejlesztőrendszer, a hibafelderítéséhez egy hatékony,  ún. Debugging (hibajavító) eszközt használ.

             - a Szintaktikai hibák felderítése, nyelv szabályainak be nem tartásából eredő vizsgálat, már parancssoronként aktivizálódik.

              Értelmezhető jelzéseket ad a hibákról, de összetettebb nyelvi struktúrák hibafelismerésére nem mindig képesek.

             - a Szemantikai hibák felderítése az algoritmus elvi hibáira, az algoritmus nem a célnak megfelelő működésére ad jelzéseket.

             - a futás közbeni hibák felderítése is folyamatos, s ha van találat, akkor arra utaló kijelzéseket ad.

 

 

KÖTELEZŐ  programírási szabályok a Számítástechnika BSc–ben.

A programírás alábbi „Alaki követelményei” a kezdő programozók számára azért kötelező, hogy:

 

· megismerhesse és begyakorolhassa ennek a magas szintű szövegszerkesztő használatát, mellyel  a program „forrásnyelvű” programját írja.

· Segítse az Oktató ellenőrző munkáját, az egyöntetű külalakból adódó „gyors áttekinthetőségét.”

· A félév folyamán kísérleti jelleggel próbák lesznek a Moodle, web alapú oktató és vizsgáztató program bevezetésére. E programban a feltett kérdésekre adott hallgatói válasznak „szabatosnak - egyöntetűnek kell lenni”, a „szabadon választott” válasz  értékelése 0. 

 

 

A forrásprogram írásának a jobb oldalon látható szerkezetűnek kell lenni.

 

Jellemzője az átláthatóság, funkcionálisan azonos parancsok elkülönülése,  „jobbra tartó írásmód”, amihez az üres sorok beszúrása és Tabulátor „erőteljes” használata ad lehetőséget.

 

· Sub   End Sub oszlopába semmit nem szabad írni.

· Minden parancsot külön sorba kell írni.

· Összetett parancsok kulcs sorainak kezdő oszlopába pl.(For ...Next) (If...Then …Else ...End If) ( Do …Loop) nem szabad semmit írni, a közéjük kerülő értékadó utasításokat egy Tab-al jobbra kell írni.

· Egymásba ágyazott, összetett parancsok írására is ugyan ez vonatkozik, pl. (egymásba irt 2x For ...Next). Ilyenkor a belső parancs egy Tab-al már jobbra irt, s bennük levő értékadó utasítások újabb Tab-al jobbra íródjanak.

Szövegdoboz:

KÖTELEZŐ  programírási szabályok a Számítástechnika BSc–ben,

természetesen nem Tabuk, mert alkalmazási lehetőségek szabályai mentén eltérő írásmódok - „Iskolák” is léteznek, de ezeket a kedves Hallgatók a Számítástechnika MSc-ben legyenek kedvesek bemutatni.

Adatvédelmi Központ beállítása

Fejlesztőeszközök lap megjelenítése

Kétablakos munkafelület megjelenítése